SVENSKA KLEIN-, MITTEL- & GROSSPITZKLUBBEN

UPPFÖDARE KLEINSPITZ

Uppfödare i klubben ska känna till och avla enligt Rasstandard och RAS, följa klubbens stadgar och inte inneha anmärkning på sin hundhållning (§3)

S Ö D R A    S V E R I G E
KLEINSPITZ

DILOPOP'S

Linda Brolin
Hammarevägen 9, 457 60 Hällevadsholm 
linda-brolin@hotmail.com
www.dilopops.se 

DREAMWISHES

Carina Hansson
Risboäng, 51197 Hajom
076-3113867
 

FELLBOMS

Viveka Fellbom,
Östra Strö 1308, 24191  Eslöv,
0708443181
vivekafellbom@gmail.com
www.vivekafellbom.se

FUZZY FRIEND'S

Lollo och Christopher Cundy
Orsnäsvägen 28, 439 33 Onsala
300-29691, 0733-241706, 0704-562824

JENACC-I'S

Victoria Svensson
 Färgaregatan 25, 52230 Tidaholm
 070-6888784
jenacciskennel@gmail.com 

KULLHAGAS

Lars-Göran Granberg
Djurhallavägen 3, 564 36 Bankeryd 
036-379067, 07004-150629
kullhagas@telia.com
www.kullhagas.se

MAGNOLIA PARADISE

Åsa och Mats Ferm
Ringelundsvägen 19, 291 65 KRISTIANSTAD
kleinspitz@magnoliaparadise.se
www.magnoliaparadise.se

MC GREDYS

Marie Lagernäs
0727-363400
marie.lagernas@telia.com

MOSJÖNS

Suzanne Lindskog
Mo Östergård 2, 447 91 Vårgårda
070-6607368

MÄSTERMYRS KENNEL

Linda Klasson
Övre Tångvägen 9439 37 Onsala
70-2829222
Klasson.linda@gmail.com
https://www.mastermyrskennel.wordpress.com

RETTX

Viveka Braskén
Alingsåsvägen 76, 518 42 Sjömarken
033-128696, 073-5036334
viveka.arvidsson@gmail.com 
www.kennelrettx.se

REPETAS

Inga-Britt Johansson / Eva Andersson
Grinneröds Lyckan 102, 444 97 Svenshögen
0303-775395
inga-britt@repetas.com / keeseva@telia.com
www.repetas.com

RYDNEMALMS

Johanna Rydnemalm
Sankt Hans Gränd 7C, 556 42 Lund
0739-686831
JohannaRydnemalm@Gmail.com
www.johannarydnemalm.se

SHANGRI-LA

Grete Lökke Hedström
Solgläntan, Bårtorp 548 92 Hova
0506-30755
grete-lokke@tele2.se

VILDHÖJDENS

Maria Larsson
Svarteborg 30, 455 97 Dingle
0708-309313
spktimma@hotmail.com
www.vildhojdens.se

M E L L E R S T A    S V E R I G E
KLEINSPITZ

HOLY DIVERS

Maria Liljeholm
Utsiktsgatan 7, 694 72 Östansjö
076-8015948
m.liljeholm@hotmail.se
www.holydivers.net

JOCKUMS

Anna Carin Falk och Sara Falk
Västra Näs, 672 91 Årjäng
0703-204391, 0573-34030
annacarin@telia.com

KJEBORG'S

Borghild & Kjetil Hagen
Dalen Skoghem, 67040 Åmotfors
+47 47416708
post@samojeder.com

MOON ROCKS

Sofia Nordvall
Mälarvägen 45, 73136 Köping
0762-488533
info@moonrocks.se
www.moonrocks.se

SOYBEX

Ewa Hansson
Gamla Gruvvägen 23, 772 70 Saxdalen
0240-31293, 0702-174338
ewa54hansson@hotmail.com
www.soybex.se

ÄVENTYR

Annica Berg Roos
Ulriksdal, 640 43 Ärla
070-8720951
dogmail@kennelaventyr.com
www.klein-spitz.se

N O R R A    S V E R I G E
KLEINSPITZ

WILLIWAW

Helena Nilsson
Bodbyn 168, 905 95 Umeå
090-57123, 070-2099168, 070-5594344

 

MEDLEMSUTBILDNING INOM RASKLUBBEN

DELTAGARE

Anatomi/bedömning, Bengt-Åke Bogren, Jönköping, februari 2016, medl. och icke-medl.:
Suzanne Lindskog
Annika Berg-Roos
Madeleine Carlström
Martina Rosendahl
Maria Larsson
Mikaela Sandbacka
Maria Lif
Ida Jönsson
Nathalie Isaksson
Maud Osbeck
Viveka Braskén
Vicki Svensson
Elisabeth Kytler
Christoffer Kytler

Färggenetik, Lena Erlandsson, Ängelholm januari 2017, medl. och icke-medl.:
Camilla Björkebro
Elsmari Nilsson
Marie Andersson
Therese Währme
Ylva Glimfelt
Yvonne Fellbom
Marie Lagernäs
Lena Sandström
Viveka Braskén
Johanna Rydnemalm
Maria Lif
Elisabeth Kytler

Anatomi, Cindy Pettersson, Köping februari 2017, medl. och icke-medl.:
Elisabeth Kytler
Sofia Nordvall
Annica Berg-Roos
Martina Rosendahl
Gabriella Larsson
Eva Ohlsson
Eva Andersson
Carina Lundgren
Inga-Britt Johansson
(Vi har tyvärr ingen lista så finns du inte med här så meddela webmaster så lägger vi till dig som närvarande på föreläsningen)

Bedömningsteknik/Hur går det till på utställning, Karin Sjöholm Östlund, Ängelholm februari 2018, medl. och icke-medl.:
Johanna Rydnemalm
Ann-Marie Rydnemalm
Evelina Bengtsson
Elisabeth Kytler
Marie Andersson
Therese Wärme
Maria Lif
Annsofi Glans
Camilla Bratt Björkebro
Elsmari Nilsson
Heléne Svensson
Viveka Fellbom

Populations- och färggenetik på Jönköpings, Irené Berglund, lördagen den 24 februari 2018, medl. och icke-medl.:
Åsa Ferm
Mats Ferm
Carina Hansson
Linda Klasson
Maria Lif
Ida Jönsson
Elsmari Nilsson
Elisabeth Kytler
Camilla Bratt Björebro
Sofia Nordvall
Eva Bjurström
Suzanne Lindskog
Inga-Britt Johansson
Eva Andersson

UPPFÖDARE MITTELSPITZ

Uppfödare i klubben ska känna till och avla enligt Rasstandard och RAS, följa klubbens stadgar och inte inneha anmärkning på sin hundhållning (§3)

S Ö D R A   S V E R I G E
MITTELSPITZ

AMICUS FIDELIS

Marie Andersson / Therese Wärme
Skeakärrsvägen 26, 262 92 Ängelholm
042-53131
marie.andersson57@live.se
www.mollergardenshundcenter.se

CHAMPEX'S

Barbro Elvingsson
Grimhult 306, 380 53 Fliseryd
0499-41072,0499-44770
www.mittelspitz.se

DAZZLING FLASH

Heléne Svensson / Andrea Svensson
Östra Vägen 39, 265 31 Åstorp
042-55332 / 0736-479917
helenesvensson11@hotmail.com
www.dazzlingflash.se

DILOPOP'S

Linda Brolin
Hammarevägen 9, 457 60 Hällevadsholm
linda-brolin@hotmail.com
www.dilopops.se

DREAMWISHES

Carina Hansson
Risboäng, 51197 Hajom
076-3113867
dreamwishes@outlook.com
www.dreamwishes.co.nf

EMERCAS

Carina Alfredsson
Viebäck Solhyddan, 571 91 Nässjö
076-1713633
carina@djursport.com

GLIMS

Ylva Glimfelt
Gullyckeskärsvägen 203-28, 291 57 Arkelstorp
0708-971725
ylva.glimfelt@gmail.comhttp://glims.wordpress.com 

JENACC-I'S

Victoria Svensson
Färgaregatan 25, 52230 Tidaholm
070-6888784
jenacciskennel@gmail.com 

KAOMITZ

Maud Osbeck
Terassvägen 10, 560 42 Sandhem
0515-760346, 073-0687902
www.kaomitz.hemsida24.se

KULLHAGAS

Lars-Göran Granberg
Djurhallavägen 3, 564 36 Bankeryd 
036-379067, 070-4150629
kullhagas@telia.com
www.kullhagas.se

LACEPAWS

Camilla Bratt
bild Frogård 427 B.. 31197 Falkenberg
0764-108845
chrican_b@hotmail.com
https://www.kennellacepaws.se

MISOBELI

Elisabeth Kytler / Christoffer Kytler
Granshult, 564 91 Bankeryd
0708-169576
misobeli.tyska.spetsar@gmail.com
www.mittelpom.wordpress.com
www.facebook.com/MisobeliMittelspitz

MITTELSTARS

Carina Linné
Svarvaregatan 3, 26470 Klippan
0708-220325
carinalinne@telia.comwilliwaw@bodbyn.nu
https://m.facebook.com/Mittelstars-Kennel-1533034510271629/

MITTLINES

Maria Lif / Ida Jönsson
Norra Parkgatan 45, 561 34 Huskvarna
073-3199960, 076-1955605
mittlines@hotmail.com
www.mittlines.kennelsida.se

RETTX

Viveka Braskén
Alingsåsvägen 76, 518 42 Sjömarken
033-128696, 073-5036334
viveka.arvidsson@gmail.com 
www.kennelrettx.se

RYDNEMALMS

Johanna Rydnemalm
Sankt Hans Gränd 7C, 556 42 Lund
0739-686831
JohannaRydnemalm@Gmail.com
www.johannarydnemalm.se

SALTSPRING

Lena Sandström
Gullmarsberg 522, 451 95 Uddevalla 
0702-171944
lena@saltspring.se
www.saltspring.se

VILDHÖJDENS

Maria Larsson
Svarteborg 30, 455 97 Dingle
0708-309313
spktimma@hotmail.com
www.vildhojdens.se

WILDERINGS

Victoria Wildering
Stärkebo 110, 46291 Vänersborg
0521-10043, 0723503565
henrik.sandin@hotmail.com
www.wilderings.se

M E L L E R S T A   S V E R I G E
MITTELSPITZ

ANGEMINZ

Cathrin Svensson
Ekebovägen 25, 863 35 Sundsbruk
072-2271843
angeminz@telia.com 
www.angeminz.se

CAXTONS

 Berit Gustavsson
Östra Gillbergavägen 73, 760 15 Gräddö
0768532353

INEDMAS

Daniel Persson & Tim Hollanti Ohlsson
Björkallén 89, 77250 Grängesberg
+46705244071
daniel.persson93@hotmail.com
www.inedmaskennel.se

IPIXUNA

Carina Johansson
Vallavägen 252, 13641 Handen
070 684 22 26, 08 777 80 69
Ipixuna@telia.com
www.kennel- ipixuna.se

LEJONBOLS

Eva Ohlsson
Ryssbol 11, 755 96 UPPSALA
018-368017, 0705-368017
eva@lejonbols.info
www.lejonbols.info

MOON ROCKS

Sofia Nordvall
Mälarvägen 45, 73136 Köping
0762-488533
info@moonrocks.se
www.moonrocks.se

ODDPAWS

Jamie Isaksson
Västerbykil 250, 775 96 Krylbo
0763296465
 jamie.isaksson@outlook.com

ORMKÄRR

Kerstin Dahlberg
Lövåsgatan 13, 632 22 Eskilstuna
016-123628, 070-2926033
kerstin@ormkarr.se
www.ormkarr.se

VALLGÅRDEN

Evaliz Malmgren
Bäckstigen 7, 688 91 Storfors 
070 094 16 67
valgarden1@gmail.com
www.vallgarden.se

VEGALLA'S

Johanna Penttinen
Borkhult Vegalla, 597 96 Åtvidaberg
0706274568
info@vegallagard.se
www.vegallagard.se

VITKINDS

Carina Edberg
Jumkils-Björnarbo 225, 743 86 Bälinge
018-359095, 073-0695400
vitkinds@telia.com
www.vitkinds.com

WORKING FLAMES

Yvonne Sjödin
Rapsvägen 7, 862 41 Njurunda
060-31633, 0703248489
yvonne@workingflames.se
www.workingflames.wordpress.com

N O R R A    S V E R I G E
MITTELSPITZ

TANNIES CREEK

Moa-Lill Bergqvist
Tingsgatan 10, 912 33 Vilhelmina
0730-852508
moa_bergqvist@hotmail.com
www.tanniescreeks.se

TVÄRÅSTUGAN

Anki Olsson
Tvärån 105, 942 93 Älvsbyn
0929-60029, 070-3630013
anki@tvarastugan.se
www.tvarastugan.se

WILLIWAW

Helena och Ann-Charlotte Nilsson
Bodbyn 168, 905 95 Umeå
090-57123, 070-2099168, 070-5594344