SVENSKA KLEIN-, MITTEL- & GROSSPITZKLUBBEN
SVENSKA KLEIN-, MITTEL- & GROSSPITZKLUBBEN

UPPFÖDARE KLEINSPITZ OCH MITTELSPITZ

Som medlem i SKMGK har man möjlighet att finnas med på klubbens uppfödarlista. Uppfödarna ska följa SKKs grundregler, Jordbruksverkets regler, SKKs registreringsbestämmelser och Rasspecifika avelsstrategier (RAS) samt ha god kunskap om rasen, dess ursprung och standard.

För att vara med på uppfödarlistan, skicka in följande:
Kennel, ras/raser, namn, ort, telefon, mail och ev. hemsida.

för kennlar där det finns fler än en uppfödare så krävs medlemskap för samtliga utav dessa. 

För uppdateringar maila: sekreterare@skmgk.se

Länkar: köpahund.se, SKK Hunddata, SKK Avelsdata, Jordbruksverket Hund

/ SKMGK 2019-10-17

ANGEMIN'Z, MITTELSPITZ

Cathrin Svensson
Centralgatan 3, 861 34 Timrå
0722271843
angeminz@telia.com 
www.angeminz.se

CHAMPEX'S, MITTELSPITZ

Barbro Elvingsson
Grimhult 306, 380 53 Fliseryd
049941072,049944770
www.mittelspitz.se

DAZZLING FLASH, MITTELSPITZ

Heléne Svensson / Andrea Svensson
Östra Vägen 39, 265 31 Åstorp
04255332 / 0736479917
helenesvensson11@hotmail.com
www.dazzlingflash.se

DREAMWISHES, KLEINSPITZ OCH MITTELSPITZ

Carina Hansson
Risboäng, 51197 Hajom
0763113867
 

EMERCAS, MITTELSPITZ

Carina Alfredsson
Viebäck Solhyddan, 571 91 Nässjö
0761713633
carina@djursport.com

FELLBOMS, KLEINSPITZ

Viveka Fellbom,
Östra Strö 1308, 24191  Eslöv,
0708443181
vivekafellbom@gmail.com
www.vivekafellbom.se

GLIMS, MITTELSPITZ

Ylva Glimfelt
Gullyckeskärsvägen 203-28, 291 57 Arkelstorp
0708971725
ylva.glimfelt@gmail.comhttp://glims.wordpress.com 

HOLY DIVERS, KLEINSPITZ

Maria Liljeholm
Utsiktsgatan 7, 694 72 Östansjö
0768015948
m.liljeholm@hotmail.se
www.holydivers.net

INEDMAS, MITTELSPITZ OCH KLEINSPITZ

Daniel Persson & Tim Hollanti Ohlsson
Björkallén 89, 77250 Grängesberg
0705244071
daniel.persson93@hotmail.com
www.inedmaskennel.se

IPIXUNA, MITTELSPITZ

Carina Johansson
Vallavägen 252, 13641 Handen
0706842226, 087778069
Ipixuna@telia.com
www.kennel-ipixuna.se

JENACC-I'S, KLEINSPITZ OCH MITTELSPITZ

Victoria Svensson
Färgaregatan 25, 52230 Tidaholm
0706888784
jenacciskennel@gmail.com 

KAOMITZ, MITTELSPITZ

Maud Osbeck
Terassvägen 10, 560 42 Sandhem
0515760346, 0730687902
www.facebook.com/Kennel Kaomitz 

KÖLDKNÄPPENS, MITTELSPITZ

Jenny Naarttijärvi 
Tvärålund, Västerbotten
Jennynaa87@hotmail.com  

LACEPAWS, MITTELPITZ

Camilla Björkebro
Abild Frogård 427 B, 311 97 Falkenberg
0764/108845
chrican_b@hotmail.com

LEJONBOLS, MITTELSPITZ

Eva & Björne Ohlsson
Ryssbol 3, Uppsala
070-5368017

eva@lejonbols.info
www.lejonbols.info

LILLHAMRAS, KLEINSPITZ

Helena Rågfeldt
Vallby Hånningby 11, 745 98 Enköping
073-5006492
 

MISOBELI, MITTELSPITZ

Elisabeth Kytler / Christoffer Kytler
Granshult, 564 91 Bankeryd
0708169576
misobeli.tyska.spetsar@gmail.com
www.mittelpom.wordpress.com
www.facebook.com/MisobeliMittelspitz

MITTLINES, MITTELSPITZ

Maria Lif / Ida Jönsson
Carlforsvägen 25, 561 38 Huskvarna
0733199960, 0761955605
mittlines@hotmail.com
www.mittlines.kennelsida.se

MÄSTERMYRS, KLEINSPITZ

Linda Klasson
Övre Tångvägen 9439 37 Onsala
0702829222
Klasson.linda@gmail.com
https://www.mastermyrskennel.wordpress.com

REPETAS, KLEINSPITZ

Inga-Britt Johansson / Eva Andersson
Grinneröds Lyckan 102, 444 97 Svenshögen
0303775395
inga-britt@repetas.com / keeseva@telia.com
www.repetas.com

RETTX, KLEINSPITZ OCH MITTELSPITZ

Viveka Braskén
Alingsåsvägen 76, 518 42 Sjömarken
033128696, 0735036334
viveka.arvidsson@gmail.com 
www.kennelrettx.se

SALTSPRING, MITTELSPITZ

Lena Sandström
Gullmarsberg 522, 451 95 Uddevalla 
0702171944
lena@saltspring.se
www.saltspring.se

TVÄRÅSTUGAN, KLEINSPITZ OCH MITTELSPITZ

Anki Olsson
Tvärån 105, 942 93 Älvsbyn
092960029, 0703630013
anki@tvarastugan.se
www.tvarastugan.se

VEGALLA'S, MITTELSPITZ

Johanna Penttinen
Leipijärvi 11, 95391 Haparanda
0706274568
info@kennelvegallas.se
www.kennelvegallas.se

VITKINDS, MITTELSPITZ

Carina Edberg
Jumkils-Björnarbo 225, 743 86 Bälinge
018359095, 0730695400
vitkinds@telia.com
www.vitkinds.com

WORKING FLAMES, MITTELSPITZ

Yvonne Sjödin
Rapsvägen 7, 862 41 Njurunda
06031633, 0703248489
yvonne@workingflames.se
www.workingflames.wordpress.com

ÄVENTYR, KLEINSPITZ

Annica Berg Roos
Ulriksdal, 640 43 Ärla
0708720951
dogmail@kennelaventyr.com
www.klein-spitz.se